PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 

ANDRZEJKI 2012/2013

W czwartek 29 listopada odbyła się długo przez nas wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Bawiliśmy się doskonale.

album fotografii
wyk. Wioletta Perkowska

 

Andrzejki, to wieczór wróżb odprawianych w Wigilię św. Andrzeja. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nich udział. Przygotowano rozmaite wróżby: rzucanie kośćmi do gry, przebijanie szpilką serc z imionami, andrzejkowe szpilki, andrzejkowe kubki, pod którymi ukryta była obrączka, krzyżyk i muszelka, andrzejkowe talerzyki itp. Samorząd klasowy przygotował krótką prezentację na temat obrzędów andrzejkowych oraz katarzynek. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o tych wróżbiarskich dniach.

album fotografii
wyk. Wioletta Perkowska

ANDRZEJKI 2010/2011

 

Tegoroczna zabawa andrzejkowa już za nami. Wszyscy, którzy mieli ochotę potańczyć, powróżyć innym lub samemu usłyszeć wróżbę na przyszłość, na pewno nie żałowali udziału w imprezie.  

fotografie z imrezy


ANDRZEJKI 2008/2009

  W tym roku życzenia imieninowe wszystkim Andrzejom składaliśmy w czwartek 27 listopada. Towarzyszyły temu wróżby oraz dyskoteka, na której, jak co roku, bawiliśmy się wspaniale.

Aby zobaczyć fotki uczniów gimnazjum kliknij tutaj


ANDRZEJKI 2007/2008

Tegoroczne Andrzejki obchodziliśmy 27 listopada. Każda klasa przygotowała ciekawe wróżby. Wróżyliśmy nie tylko naszym kolegom i koleżankom, ale również nauczycielom. Główną atrakcją była dyskoteka, na której bawiliśmy się fantastycznie.

Aby zobaczyć fotki uczniów gimnazjum kl. I - III kliknij tutaj

"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Stare, polskie przysłowie mówi "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień   dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Dziś bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Obecnie wróżby nie dotyczą tylko zamążpójścia, ale ogólnie pojętej przyszłości. Wróżący szukają szczęścia nie tylko w miłości, ale i w nauce, w szkole i życiu codziennym. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

W PZSzP w Olszance Samorządy Uczniowskie wraz ze swoimi opiekunkami p. L Ilów i p. I. Kubicką nie próżnowały. Zorganizowały z okazji Andrzejek wieczór andrzejkowy połączony z dyskoteką i wróżbami. Imprezy odbyły się 27 listopada dla uczniów gimnazjum, a 28 listopada dla uczniów szkoły podstawowej. Każda klasa przygotowała wróżby. Niezwykłe  wróżki  i wróżbiarze przepowiadali  przyszłość z kart, odczytywali ułożenie cienia, a także wróżyli z łupinek orzecha. Odczytywano przyszłość ze szklanej kuli. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu dostarczyła dzieciom wróżba z butami.  Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny.  Zwycięska para zatańczyła główny taniec. Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę.  Zmęczeni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała pyszne napoje
i słodycze.  Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy wraz z Dyrekcja PZSzP . Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zapowiada się obiecująco.

                                                                           Tekst przygotowała Joanna Sowierszenko


ANDRZEJKI 2006/2007

Andrzejki! W środę 26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Przedstawiciele klas gimnazjalnych przygotowali wróżby. Wszyscy bawiliśmy się doskonale.

fotki z dyskoteki andrzejkowej

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.